Jakie są typy zasilaczy UPS?

Zasilacz UPS jest urządzeniem utrzymującym pracę odbiorników, które są do niego podłączone, np. komputerów, urządzeń medycznych, urzadzeń łączności oraz innych odbiorników, wrażliwych na przerwy w zasilaniu albo wahania napięcia. Zasilacz UPS nie tylko pozwala na zasilanie odbiorników w przypadku zaniku zasilania w sieci, ale również niweluje zakócenia, które w tej sieci występują, chroniąc współpracujace z nim urządzenia.

Na rynku mamy dostępne 3 podstawowe typy zasilaczy:

  • zasilacze UPS VFD off-line
  • zasilacze UPS VI line interactive
  • zasilacze UPS VFI on-line

Zasilacz UPS VFD (off-line) Voltage Frequency Dependent

W UPSach tych zespół kontrolujący nadzoruje napięcie w sieci, a  w przypadku jego zakłóceń lub zaniku, przełącza na zasilanie bateryjne. Czas przełączenia w przypadku tych UPSów wynosi od 2 do 10ms, UPSy tego typu nie posiadają regulacji, przez co napięcie podawane odbiornikom jest takie samo, jak to w sieci. Zasilacz tego typo spełni swoją rolę w domu, w niewielkim biurze, wszędzie tam, gdzie nie ma urządzeń o znaczeniu krytycznym i gdzie ważna jest jakość zasilania.

Zasilacz UPS VI (line interactive)

Zasilacz ten w sposobie działania jest podobny do zailacza VFD, różnica jest w tym, że posiada on regulator poziomu napięcia wejściowego, przez co jest ono nieależne od napięcia występującego w sieci. Czas przełączenia w przypadku tego UPSa wynosi 2-4 ms, a przełączenie z pracy bateryjnej na sieciową odbywa się bezprzerwowo. Może mieć on zastosowanie do biur oraz niewielkich serwerowni.

Zasilacz  UPS CES GX 1-10 kVA true on-line

Zasilacz UPS VFI on-line

Podstawową cechą zasilacza on-line jest jego bezprzerwowa praca, czas przełączenia z pracy sieciowej na bateryjną, tor obejściowy, czy na odwrót, wynosi 0s. Posiada on przekształtnik wejściowy, który przekształca napięcie sieciowe na stałe, dzieki czemu nastepuje ładowanie baterii, a przetwornica prądu stałego optymalizuje napięcie baterii zasilającej przekształtnik wyjściowy, który zmienia napięcie stałe na zmienne. To pozwala na uzyskanie na wyjściu napięcia o kształcie sinusoidy. Zasilacz UPS on-line polecany jest wszedzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka jakość napięcia zasilającego i nie ma mowy o nawet chwilowej przerwie w jego dostawie: przy odbiorach krytycznych, DATA CENTER, w szpitalach, przemyśle.

W ofercie Centrum Elektroniki Stosowanej znajdą Państwo szeroki wybór UPSów true on-line, zarówno tych o małych mocach, które moga mieć zastosowanie w biurze, dając gwarancję bezprzerwowego zasilania, jak i tych o dużych mocach, z wyjściem jednofazowym oraz trójfazowym, do zatosowań przemysłowych, w serwerowniach, szpitalach, centrach handlowych.

Może zainteresuje Cię również

Zasilanie awaryjne na stacjach paliw - zbędny wydatek czy rzecz konieczna