Korzystając z usług stacji paliwowych nie wyobrażamy sobie, aby nagle mogło zabraknąć na niej prądu, by zgasły wszystkie światła, proces tankowania nagle został zatrzymany, wszystkie dane zniknęły, a my nie moglibyśmy dokończyć zakupu, bo nie byłoby połączenia miedzy dystrybutorem, a systemem.

Czarnemu scenariuszowi można zapobiec

                Dlatego właśnie stacje paliw są obiektami, na których nie powinno zabraknąć elementów zasilania awaryjnego. Urządzenia te bowiem zabezpieczają cały system zarządzania funkcjonowaniem stacji, jak i same dystrybutory paliw, LPG itp. W momencie zaniku zasilania z sieci, dzięki pracy wcześniej wspomnianego tandemu, stacji paliw nie grozi paraliż. Brak zaś uwzględnienia w instalacji elektrycznej urządzeń zasilania awaryjnego może przynieść duże starty: począwszy od awarii jednych z najbardziej wymagających odbiorów, tj. pomp elektrycznych stosowanych w dystrybutorach, poprzez kłopoty z finalizowaniem transakcji, na niezadowolonym kliencie kończąc

                Znając korzyści z zastosowania tandemu agregat prądotwórczy + zasilacz UPS, wielu inwestorów zada pytanie o koszty tego przedsięwzięcia.

A ile to będzie kosztowało?

Zanim przystąpi się do jakichkolwiek szacunków należy zlecić przeprowadzenie pomiarów elektrycznych, które pozwolą nam na dokładne określnie jaką moc stanowią odbiory. Względem tej mocy należy dobrać bezprzerwowy zasilacz UPS o podwójnym przetwarzaniu energii (np. produkt marki CES GX). Taka topologia zasilacza awaryjnego pozwala na brak przerwy pomiędzy zanikiem zasilania z sieci, a pracą bateryjną UPS’a. Ponadto do odbiorów dociera najwyższej jakości zasilanie pozbawione wszelkich zakłóceń. Kolejnym krokiem jest dobór generatora prądotwórczego. W tym przypadku należy dodatkowo wziąć pod uwagę współczynnik przewymiarowania względem UPS, który uwzględnia sprawność oraz wyższe harmoniczne zasilacza. W wyniku tak przeprowadzonych obliczeń otrzymujemy końcową wartość mocy agregatu oraz UPS’a. W przybliżeniu można oszacować koszty takiej instalacji na kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak cena zależy przede wszystkim od mocy odbiorów, które będą rezerwowane.

I kto się tym zajmie...

                Decydując się na zakup tandemu agregat + UPS musimy również wziąć pod uwagę obsługę tych urządzeń oraz serwis. Dlatego warto postawić na doświadczoną firmę, która oprócz wysokiej jakości produktów, zaoferuje przeszkolenie z obsługi, wsparcie techniczne oraz szybką reakcję serwisową w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek problemu.

Dla stacji paliw polecamy nasz zasilacz UPS CES GX

 

Autor

Wojciech Kosowski

Specjalista ds. zasilania rezerwowego

wkosowski@ces.com.pl

Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o.

zasilanie@ces.com.pl