W dzisiejszych czasach, gdy działalność przedsiębiorstw w znacznej mierze oparta jest o szeroko pojętą technologię informacyjną, sprawne ich funkcjonowanie uzależnione jest od prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych i ciągłej dostępności do ich zasobów. Istotne jest więc zachowanie ciągłości zasilania odbiorów końcowych o znaczeniu krytycznym, systemów IT, serwerowi, czy centrów przetwarzania i transmisji danych.
Aby zminimalizować ryzyko związane z występowaniem nieplanowanych przestojów pracy systemów IT o znaczeniu kluczowym dla firmy wymagane jest zastosowanie urządzeń zasilania awaryjnego UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) o topologii true on-line, zapewniających całkowitą bezprzerwowość i ciągłość zasilania. Takie rozwiązanie tyczy się zarówno niewielkich serwerowni, jak i dużych centrów przetwarzania danych - z uwagi na fakt, iż urządzenia serwerowni są bardzo wrażliwe nawet na najmniejsze zaniki napięcia, powodujące natychmiastowe ich wyłączenie się i przerwanie pracy systemu IT.
Tej klasy urządzenia, które idealnie przystosowane są do pracy w środowiskach sieciowych oferuje firma Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o. Są to urządzenia marki Riello, jednego z największych producentów w branży zasilania awaryjnego na świecie. Zasilacze charakteryzują się m.in. bardzo wysoką sprawnością i wydajnością, a także kompaktową formą i możliwością uzyskania długich czasów podtrzymania. Najczęściej wybieranymi przez firmy IT modelami są:
- zasilacz UPS Sentinel Pro 1-3 kVA - energooszczędny, wyposażony w dodatkowe i mocniejsze ładowarki akumulatorów (modele ER), z funkcją optymalizacji czasu pracy baterii.
- Sentinel Dual (Low Power) 1-3 kVA- bardzo elastyczny, do zastosowania w szafie rack oraz w wersji tower, wyposażony w wewnętrzny bypass statyczny oraz tranzystory IGBT i MOSPOWER.
- Sentinel Dual (High Power) 3,3-10 kVA- o obniżonym poziomie hałasu i bardzo głęboką tolerancją napięcia wejściowego, dostępny w wersji rack oraz tower i konfiguracji 1/1 lub 3/1.
- Multi Sentry 10-120 kVA- najbardziej przystosowany do urządzeń sieciowych, o wysokim współczynniku mocy wejściowej, z cyfrowym układem PFC w technologii IGBT.
- Multi Guard 15-120 kVA- o zaawansowanej konstrukcji modułowej z funkcją hot-swap, inteligentnym systemem ładowania baterii, idealny do ochrony urządzeń o znaczeniu krytycznym.
- Master MPS 10-800 kVA - wysoce odporny na przeciążenia, posiadający system monitorowania efektywności (ECS) oraz separację galwaniczną, z możliwością redundancji aż do 6.4MVA.
- Master HP 100-600 kVA- zaawansowany technologicznie zasilacz awaryjny, dla wymagających odbiorników, z układem transformatora na wyjściu inwertera oraz sterowaniem IGBT i DSP (Digital Signal Procesor).

Tomasz Borowicz
Specjalista ds. systemów rezerwowych